gyerekfilmek

9 kedvenc gyerekkori filmem

A nyári lazulás mindig teret enged a habkönnyed nosztalgiázásnak is, így jött az ötlet, hogy

A nyári lazulás mindig teret enged a habkönnyed nosztalgiázásnak is, így jött az ötlet, hogy összeszedjem, kisleánykaként milyen filmek varázsoltak el, és hatottak a gyermeki lelkemre. Na meg az abból kibontakozó későbbi felnőttre.

Szóval a közös, csajos nyaralásra tekintet nélkül, ezúttal egy saját magamra szabott filmes bejegyzéssel rukkolnék elő. Teszem ezt annak teljes tudatában, hogy jó eséllyel megkapom majd, hogy már akkoriban is elvont ízlésem volt. 😀 A személyes hangvételű szövegelés mellett, azért rövid ismertetőt is biggyesztettem oda.  Normális trailert viszont nem mindegyikhez találtam, sajna ez az átka a régi filmeknek, de azért mindhez bogarásztam valami kis kedvcsináló videót. 😉

1. Békaherceg

Még alig látszottam ki a földből, amikor bekeveredtem a TV elé erre a mesefilmre. A szüleim csak legyintettek: „Ááá, még túl pici, ennyi idősen, ilyen hosszú filmet nem tudnak végigülni a kicsik.” Hát, már akkor se szerettem félbehagyni azt, amit elkezdek, szóval néztek nagy kerek szemekkel, mikor megbabonázva mégis végiglestem a filmet. Sőt, még ki is kérdeztek, hogy megértettem-e, amit láttam, vagy csak bambultam. Simán elmeséltem a sztorit, ami tuti nagyon megérintett, mert megfakulva ugyan, de még ma is vannak emlékképem arról a jelenetről, amikor el akarják tüntetni a Békát. Hát, már két évesen is nagyon kiverhette nálam a biztosítékot, az emberi önzés és gonoszság…

Ismertető: Tartonia királyságban két hercegnő nevelkedik: Henrietta és Zora. Henrietta gyönyörű, de nagyon gonosz, Zora viszont csupa szív, bár nagyon szomorú és magányos. Ám egy nap egész élete megváltozik, mert igaz barátra talál. Ugribugri a vízben él, de mégis nagyon különleges béka. Örök hűséget fogadnak egymásnak jóban, rosszban. Zora nagy próbatétel előtt áll: be kell bizonyítania, hogy igazi hercegnő, ám Henrietta ármánykodása mellett szüksége lesz újdonsült barátja segítségére…

IMDb adatlap: The Frog Prince

2. János vitéz

Ez szintén egy olyan alkotás, ami akkor babonázott meg, mikor még nagyon apró lurkó voltam. Ovisként annyira a hatása alá kerültem, hogy újra és újra meg kellett nézni. Na meg persze  Petőfi eredeti alkotása is kellett, amit Anyukám olvasott el nekem. Mondjuk Anyu nagyon büszke volt rám, hogy kis porbafingóként milyen nívós alkotást zártam a szívembe, gondolta biztos lesz így belőlem valami. Lett is: olyasvalaki, aki szerint a világnak az a rendje, hogy Kukorica Jancsi vitézként térjen meg az ő Iluskájához…

Oké, oké, kevésbé gyermeki-lelkű pillanataimban tényleg értékelem a mű által, szimbolikus nyelven felvázolt személyiség fejlődési folyamatot, mely során a suhancból férfi érik; valamint a parasztlánykából érett nő. Csak valamiért mostanság sokkal „menőbb” meg-nem-értett-királylánykodni vagy playboy életmódot élni, mint szembenézni vele, hogy a nővé váláshoz a kislánynak meg kell halnia, a férfivá válásért, meg keményen meg kell küzdeni.

Ismertető: Petőfi Sándor remekművét Jankovics Marcell dolgozta fel, és 1973-ban mutatták be az egész estét filmet. Kell bemutatni a művet? Na jó, szóval a Kukorica Jancsira bízott nyáj – amíg kedvesével Iluskával hetyeg – meglép, ezért elzavarják otthonról. A nehézségek és próbatételek közben mindvégig ott lebeg a szeme előtt, hogy hazatérhessen szerelméhez, az ő Iluskájához…

3. Végtelen történet

Tudom, hogy vérciki, de én akkor is imádtam. Elveszni egy fantáziabirodalomban, küzdeni a megmentéséért, aztán rájönni, hogy képes vagy azt befolyásolni és teremteni? Hát, egy álmodozó számára nem pont ezt jelenti a felnőtté válás? Tuti megéreztem valamit abból, ami rám fog várni. 😀 Egyébként érdekes, hogy a film a történet felénél ér végét, a könyvben a java még csak azután jön, és még mélyebben szól arról, hogyan ne veszítsd el magad a saját fantáziavilágodban, és milyen utat kell végigjárnod ahhoz,  hogy ne valóság-vesztett, hanem fantáziadús, kreatív, alkotó felnőtt lehess…

Ismertető: Bastian, a félárva, álmodozó kisfiú egy nap besétál a könyvesboltba, ahol rábukkan egy érdekesnek látszó könyvre. Lenyűgözi Fantázia császárnőjének története. Az uralkodónő egyre gyengébb, mert birodalma veszélybe került, mind nagyobb területet pusztít el a Semmi. Ahhoz azonban, hogy életben maradjon és megmeneküljön birodalma, szüksége van egy különleges, fantáziatlanság és reménytelen álmodozás elleni gyógyírra, s ezt a gyógyírt kell Atreju-nak elhoznia. Ám ez nem egy szokványos könyvélmény, Bastian sem marad az eseményeken kívül…

IMDb adatlap: The NeverEnding Story

4. A kis hercegnő

Azt hiszem, áttérhetünk a nagyon lányos, hercegnősködésre. Szerintem nem véletlen, hogy a kislányok többségének van hercegnős időszaka, ez valahogy hozzátartozik egy lány magára találásához. Mindig maradj hű önmagadhoz, bármilyen sötét kihívás elé is állít az élet! Akár született díva, akár vadóc amazon vagy, mindig legyél hű a saját hercegnői erényeidhez, mert az alapozza meg a hitelességedet, na meg azt, hogy jól érezd magad a bőrödben.

Ismertető: Sarah még csak kislány, de már hercegnő. Indiában él édesapjával, aki rajongásig szereti. De amikor apját behívják katonának, Sarah New Yorkba kerül, egy szigorú lányintézetbe. Szabályok, rend és vasfegyelem – csupa olyan fogalom, ami számára eddig ismeretlen volt. Ráadásul a sorscsapások sem kerülik el, Sarah azonban mindennek ellenére is ragaszkodik önállóságához és álmaihoz.

IMDB adatlap: A Little Princess

5. A titkok kertje

Az előző történet párja szintén nagyon elvarázsolt, annyira, hogy komplett délutánokat tudtam tölteni azzal, hátha találok egy titkos kertet valahol. Bár erre nem volt túl nagy esélyem a lakótelep közepén, de én azért szorgalmasan kutattam a panelok között, hátha rejtett zugokra bukkanok. Már akkor sem voltam egy borúlátó típus, így ha nem találtam, hát az egész játszótér, minden fával és bokorral együtt lett a titkos kertem, a többit meg már gyerekjáték volt hozzáképzelni.

Ismertető: Mary Lennox szülei elveszítése után nagybácsija gyámsága alá kerül. A szomorú idős úr azonban nem sok időt szentel Marynek. A kastély és az óriási birtok eleinte nyomasztóan hat a lányra, de lassan mégis feltalálja magát. Társakat talál felfedező útjaihoz, az egyik kis szolga és a lord fia személyében. Dickon évekig ágyhoz kötötten élt apja túlzott elővigyázatosságai miatt, de Mary megjelenése szinte csodát művel. A kis csapat együtt lel az eldugott kertre, amelyet eredeti pompájában akarnak visszaállítani. Közben más titkokra is bukkannak.

Imdb adatlap: The Secret Garden

6. Ivanhoe

A lovagregények klasszikusa alapján készült film bizonyosan erősen megalapozta a szerelemről és párkapcsolatokról való elképzeléseimet. Az a „kissé” idealisztikus értékrend, amit közvetít a történet, eléggé feladja a leckét. Azt hiszem, erősen hátrányos alaphelyzetből indultam ebben a párkapcsolatosdinak nevezett játékban… 😀

Ismertető: Amíg Oroszlánszívű Richárd keresztes-hadjáratot vezet, addig hitvány öccse magához kaparintja a teljes hatalmat. Aljassága kiélezte a szászok és normannok közötti ellentétet, így különös jelentőséggel bír az „Anglia Bajnoka” címéért hirdetett bajvívás, amelyben szászok és normannok is részt vesznek. Az utolsó küzdelem előtti estére a szászok vezére összehívja híveit. Tanácskozásukra kései vendégek is érkeznek, azzal a hírrel, hogy a visszavárt megmentő, Oroszlánszívű Richárd Anglia földjére lépett és kíséretében ott van a szász vezér fia: Ivanhoe.

IMDb adatlap: Ivanhoe

7. Sárkányszív

Mivel csodás lényekkel barátságot kötni sokkal menőbb, mint emberekkel, ezért talán még a kedvencek közül is ez a történet volt a legkedvesebb a szívemnek. A játszópajtásaimmal még a lovagi esküt is megtanultuk a filmből. Mentségünkre szóljon, nekünk senki nem szólt, hogy a lányok nem lehetnek lovagok… Gyanítom már ezen mulasztás okán gellert kapott a múltszázadi nőképünk, ami tulajdonképpen múltévezredi.

Ismertető: Bowen, az Ősi Törvény lovagja kardforgatásra okítja Einon herceget. Azonban a király halála után egy csatában Einon is halálos sebet kap. A királynő a Sárkány barlangjába viteti a fiát, a sárkány felajánlja fél szívét a hercegnek, aki megesküszik, hogy igaz és jó király lesz. Csakhogy Einon még apjánál is gonoszabb és az elkeseredett Bowen ezt a sárkányszívnek tulajdonítja. Megfogadja, hogy addig nem nyugszik, amíg meg nem találja és el nem pusztítja a sárkányt. Ám a viadal váratlan fordulatot vesz, a két ádáz ellenfél barátságot köt egymással.

IMDb adatlap: Dragonheart

8. Csillagok háborúja (meg a trilógia)

Nos Apukámat olyan 7 éves korában vitte el valamelyik részre a Nagypapája a moziba, és nagyjából én is ennyi idős leheettem, amikor rám is áthagyományozta a rajongását, így ez szinte családi örökségnek tekinthető. Ettől kezdve már nem (csak) a klasszikus tündérmesék voltak a kedvenceim, hanem azok, amelyek az űrben és felfedezésre váró futurisztikus bolygókon játszódtak. 😀 Ráadásul – amint azt a Baljós árnyakból megtudhattuk – jedik nők is lehettek. Hát, nesze neked patriarchátus, meg női alárendelődés. Lehet, hogy tisztes feleség sosem lesz belőlem, de semmi vész, míg az Erő velem van!

Ismertető: Réges régen, egy messzi-messzi galaxisban… Most komolyan van, aki nem vágja? Szóval Luke Skywalkerhez jut el Leila Organa holo-segélykérése, majd a fiatal srác megkeresi az üzenetben megnevezett Kenobit. A remeteként élő egykori jedivel, majd Han Solo és vukija, Chewbacca társaságában útra kelnek, hogy kiszabadítsák a hercegnőt Darth Vader fogságából. Azonban a fiatal nő a lázadók egyik vezére, így a kis társaság a birodalom elleni küzdelem kellős közepén találja magát…

IMDb adatlap: Star Wars IV.

9. Drágán add az életed

Igen, én is tisztában vagyok vele, hogy durván kirí a lista többi eleme közül, és magam sem tudom, hogyan válhatott ez realitássá, bár tény, hogy gyerekként is fintorogtam a talpig unikornis-jellemekre, ellenben még a csillámos képzeletvilágomban is nagyra becsültem a kemény legényeket. Élénken él bennem, hogy rohantam befelé,  amikor ez kezdődött a TV-ben. Aznap este nem volt több labdázás, meg biciklizés, se grimm mese újrajátszás a fák között! Cipő lekap, tisztességes filmnézős pozíció felvesz, szemek a TV képernyőn!

Ismertető: John McClane nyomozó New Yorkból Los Angelesbe tart, hogy rendbe hozza házasságát. Még nem sejti, hogy rajta kívül mások is nagy dobásra készülnek Los Angelesben. Terroristák egy csapata arra készül, hogy megszabadítsa a multinacionális Nakatomi céget a kötvényeitől. A terroristák behatolnak az épületbe, túszul ejtik a Nakatomi cég dolgozóit, köztük McClane feleségét, és nekilátnak, hogy kinyissák a cég széfjét. Ám McClane mindent elkövet, hogy meghiúsítsa ezt…

IMDb adatlap: Die Hard


Szóval, Ti is nosztalgiáztok most velem, vagy kibukott a fura ízlésem? 😀 És nektek mik voltak a kedvenceitek, amiket kötelezően meg kellett nézni, ha leadták a TV-ben? 🙂

Ha szívesen böngésznél még filmes listák között, akkor >>katt ide<< és csekkold le a többit is! Kövess minket Facebookon vagy Instagramon, hogy ne maradj le a többi hasonló bejegyzésről se!

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük